Mieszkanie dla studenta - artykuły

Sezon akademicki w pełni – powoli opada gorączka na rynku najmu, a studenci powoli zadomawiają się w wynajmowanych mieszkaniach. To właśnie teraz warto zadbać o zbudowanie dobrych relacji z właścicielem mieszkania, tak aby cieszyć się bezproblemowym najmem przez cały rok.
Mieszkania dwupokojowe, położone blisko uczelni lub dobrze z nią skomunikowane, o niezłym standardzie – takich ofert szukają w tej chwili studenci. Pomagają im w tym pośrednicy z blisko 200 biur nieruchomości z całego kraju, uczestnicy akcji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości „BEZPIECZNY NAJEM 2016”.
72% polskich studentów chętnie zamieszka z gejem, ale już 63% za żadne skarby nie chce w mieszkaniu dziecka. Domowe relacje millenialsów są oparte na przyjaźni i bardzo rzadko kończą się w łóżku. Jeśli Pokolenie Y się kłóci, to o porządek i zapasy w lodówce. Gumtree przy wsparciu socjologów z DELab UW prezentuje najnowsze badanie, które zdradza całą prawdę o flatsharingu.
Decyzja podjęta – kupujesz dom. To inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby została dobrze przemyślana. Wśród setek ofert trudno zdecydować się na odpowiedni projekt. Zanim wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla Twojej rodziny, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów, dzięki którym będziesz się cieszyć mieszkaniem dostosowanym idealnie do potrzeb Twoich i Twoich bliskich.
Początek roku sprzyja podsumowaniom ubiegłego okresu, a także tworzeniu prognoz na nadchodzący czas. Weźmy więc pod lupę ostatnie i przyszłe 12 miesięcy na rynku mieszkaniowym!
Własna przestrzeń do życia to wielkie marzenie niejednej osoby. Trzeba jednak pamiętać, że zakup mieszkania to wieloetapowy proces, podczas którego trzeba zwrócić uwagę na mnóstwo szczegółów. Aby wyśnione cztery ściany nie zmieniły się w koszmar, warto przygotować listę rzeczy, o których należy pamiętać. Na szczęście istnieją sprawdzone zasady, których warto się trzymać poszukując nowego mieszkania.
Polska Federacja Rynku Nieruchomości podsumowuje ogólnopolską akcję „BEZPIECZNY NAJEM” organizowaną wspólnie przez PFRN oraz serwis Morizon.pl od sierpnia do września. Wnioski? Konsumenci przekonują się do umów najmu okazjonalnego. Jeszcze rok temu 80 proc. uczestniczących w akcji biur pośrednictwa podpisywało mniej niż 5 proc. tego rodzaju dokumentów. Obecnie w co czwartym takie umowy stanowią więcej niż 20 proc. wszystkich.
Jak znaleźć dobrego dewelopera? Czy firma deweloperska godna zaufania istnieje? Wreszcie – co świadczy o wiarygodności firm sprzedających nowe mieszkania? Wśród opinii na temat rynku deweloperskiego istnieje wiele mitów. Czy warto kupić mieszkanie od dewelopera? To pytanie najczęściej zadają osoby poszukujące „za” i „przeciw”, planujące zakup, ale nie do końca ufające deweloperskiej procedurze. Jakie są podstawowe fakty i mity za temat zakupu mieszkania od dewelopera?
Od decyzji o kupnie mieszkania do odbioru kluczy do własnego „M” inwestorów czeka długa droga. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci usystematyzować myśli, określić swoje cele, nakreślić listę oczekiwań i sprecyzować, na czym zależy Ci najbardziej.
Zbliżający się nowy rok akademicki to czas, w którym studenci szukają lub wprowadzają się do nowych, głównie wynajmowanych, mieszkań. Jak wynika z raportu „Jak mieszkają Polacy” dotyczy to ok. 70% młodych osób[1]. Studenci nie zawsze jednak pamiętają o ubezpieczeniu nieruchomości i jego wyposażenia, podobnie jak właściciele. Szkoda, bo dla obu stron polisa to korzystne rozwiązanie. Eksperci Gothaer TU S.A. wskazują, że ubezpieczenie z jednej strony chroni sprzęt elektroniczny, rower lub meble studenta, a z drugiej zapewnia rekompensatę finansową właścicielowi w razie awarii.
Wiele osób marzy o nowym mieszkaniu lub domu, niestety nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek. W tej sytuacji ogromną pomocą okazuje się być kredyt hipoteczny. Pomimo że nierzadko budzi negatywne skojarzenia, często jest jedyną drogą do spełnienia marzenia o własnym „M”. Zanim udamy się na spotkanie z przedstawicielem banku, trzeba się odpowiednio przygotować. Wrażenie jakie zrobimy może zaważyć na tym czy bank udzieli nam pożyczki.
¼ polskich studentów nie utrzymuje kontaktów ze swoimi współlokatorami – tak wynika z raportu „Jak mieszkają polscy studenci” przygotowanego przez Europejskie Forum Studentów AEGEE i Gumtree Polska. Większość studentów wykorzystuje Internet w poszukiwaniu mieszkań i współlokatorów – Gumtree od lat pomaga idealnie dobrać zakwaterowanie, teraz portal postanowił pomóc w doborze towarzystwa, uruchamiając wyszukiwarkę idealnych współlokatorów – Flatmejt.pl
Wrzesień to ostatni sygnał dla studentów, którzy nie mają jeszcze wynajętego mieszkania oraz dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą je wynająć żakom. Popyt sprawia, że dla wynajmujących jest to doskonały czas, a ich oferty cieszą się sporym zainteresowaniem. Potwierdzają to statystyki wyszukiwarki lokalnej Panoramafirm.pl, która już w sierpniu br. odnotowała 212% wzrost zapytań o wynajem mieszkań i aż 237% wzrost tego zapytania w ciągu ostatnich trzech miesięcy (źródło: Adobe SiteCatalyst, sierpień 2015).
Minimalnie wyższe stawki czynszów, popyt mniejszy niż przed rokiem, duży wybór ofert i nie malejąca liczba oszustów – to krótki profil rynku nieruchomości dla szukających i oferujących mieszkania na wynajem w najgorętszym okresie roku. W skutecznym przeprowadzeniu transakcji pomaga im niemal 200 biur nieruchomości z całego kraju, biorących udział w akcji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości i serwisu Morizon.pl „BEZPIECZNY NAJEM”. Kampania edukacyjna zakończy się 1 października.
Portal Szybko.pl już po raz siódmy prowadzi akcją edukacyjną. „Wynajmuj bezpiecznie” Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację wiedzy na temat bezpiecznego wynajmu nieruchomości. W tym roku ankieta przeprowadzana w ramach akcji skupiła się na temacie oczekiwań najemców wobec mieszkania i relacjach właściciel – najemca. Za pośrednictwem serwisów należących do Szybko.pl i Metrohouse wypełnionych zostało 245 ankiet internetowych.
Jak zaaranżować wnętrze dla pary? To projektanckie wyzwanie będzie prostsze, jeżeli zastosujemy się do kilku prostych wskazówek. Bo pierwsze wspólne mieszkanie może być wygodne i przyjemne.
Studenci uczelni wyższych stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców dużych miast w Polsce. Kraków jest drugim po Warszawie ośrodkiem akademickim w naszym kraju. Uczący się na uniwersytetach stanowią w tym mieście aż 1/6 wszystkich mieszkańców. Właściciele nieruchomości i deweloperzy nie mogą pozostać obojętni na tak dużą społeczność.
Wybór własnego mieszkania powinien być poprzedzony szeregiem działań, które mają wzmocnić bezpieczeństwo zakupu. Po pierwsze należy rozróżnić postępowanie w przypadku, gdy mieszkanie jest już wybudowane od sytuacji, w której inwestycja jest nadal w budowie.
„Tutaj z pewnością mieszka mężczyzna” – mówimy, gdy wchodzimy do pełnego chaosu, zabałaganionego pomieszczenia. Do męskich wnętrz zaliczają się nie tylko gabinety, pokoje gier, garaże czy drewutnie – również inne miejsca mają swoją płeć, którą określają kolory, dodatki czy charakterystyczne rozwiązania. O męskim stylu w aranżacji wnętrz opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
Klauzule abuzywne prowadzące nawet do przestępczych zachowań, niewykorzystany program MdM i kuriozalne zapisy ustawy deweloperskiej – Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich wylicza błędy ustawodawcy, które negatywnie wpływają na branżę nieruchomości.
Następne
Kanał RSS dla tej listy

Przegląd uczelni
w Polsce
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura wydział Wzornictwa, autor: Stanisław Całka

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220.gif