Budowa domu w „MdM”? Istnieje sporo możliwości

Dział: mieszkanie dla studenta

Osoby budujące dom mogą w ramach programu „MdM” otrzymać od państwa nawet ponad 35 tys. zł. Gdzie szukać projektów i czym kierować się przy ich wyborze?

Od wejścia w życie programu "Mieszkanie dla Młodych" minęło już 9 miesięcy, choć z miesiąca na miesiąc przybywa beneficjentów programu, to już teraz możemy być pewni, że pula pieniędzy przewidziana na rok 2014 nie zostanie wykorzystana. W przypadku mieszkań, zainteresowanie rządową dopłatą w dużej mierze uzależnione jest od dostępności lokali kwalifikujących się do programu w poszczególnych miastach. A kwestia ta wygląda w nich różnie. O ile na brak takich mieszkań nie mogą narzekać mieszkańcy mniejszych miast wojewódzkich, o tyle ich dostępność w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie pozostawia sporo do życzenia, a w konsekwencji skutecznie odstrasza osoby zainteresowane zakupem mieszkania od poszukiwania lokali spełniających kryteria programu.

Większe możliwości, jeżeli chodzi o wybór nieruchomości kwalifikującej się do "MdM-u", mają inwestorzy, którzy planują budowę własnego domu. Mimo to wciąż inwestorzy z tej grupy stanowią niewielki odsetek dotychczasowych beneficjentów programu. Zgodnie z aktualnymi przepisami, o rządową dopłatę mogą ubiegać się ci, którzy zdecydują się na budowę domu, którego powierzchnia nie przekroczy 100 mkw. (w przypadku rodzin z trójką dzieci jest to 110 mkw.). Tu jednak pomoc państwa ma formę zwrotu części zapłaconego podatku VAT. Aby się o niego ubiegać, należy najpóźniej do 31 grudnia roku, w którym miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego domu, wystąpić z wnioskiem do właściwego urzędu skarbowego, do którego należy załączyć kopie pozwolenia na budowę i faktur dokumentujących poniesione wydatki. Możliwość zwrotu części zapłaconego podatku VAT przy zakupie materiałów budowlanych to atrakcyjna propozycja dla osób planujących budowę domu. Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych zaoszczędzonych w ten sposób można wykorzystać w dalszych etapach budowy - mówi Seweryn Bartosik specjalista ds. technologii i sprzedaży projektów kreoDOM.pl. Nie można jednak zapominać, że o zwrot ten mogą ubiegać się osoby, które spełniają kryteria programu zarówno jeżeli chodzi o sam projekt, jak i wiek czy posiadanie innych lokali przez beneficjenta. Warto podkreślić również, że o taki zwrot można ubiegać się tylko raz - dodaje.

Ile możemy dostać

Wysokość zwrotu kosztów poniesionych na budowę domu jest zależna z jednej strony od wysokości podatku VAT, a z drugiej od wysokości ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot wydatków. I tak kwota zwrotu wydatków dla stawki 23 proc. jest równa 65,22 proc. kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,195 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Dla wniosków składanych w IV kwartale 2014 r. limit zwrotu wynosi 35 640 zł.

Dom do 100 mkw. - czy to możliwe?

W przeciwieństwie do mieszkań, w przypadku domów ograniczenia co do powierzchni domów kwalifikujących się do programu "MdM" nie są dużym utrudnieniem dla inwestorów. W ofercie naszego biura sprzedaży znaleźć można naprawdę dużo ciekawych i różnorodnych projektów domów, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 100 mkw. Takie domy są ciekawą propozycją przede wszystkim dla inwestorów, którzy dysponują niewielką działką budowlaną, a także tych, którzy mają ograniczony budżet - mówi Seweryn Bartosik, specjalista ds. technologii.

Więcej informacji: www.kreodom.pl/konkurs

data ostatniej modyfikacji: 2014-09-25 13:43:31
Komentarze
 
Polityka Prywatności