W ramach akcji edukacyjnej „WYNAJMUJ BEZPIECZNIE” po raz kolejny sprawdzaliśmy jak mieszkają polscy studenci. Internetową ankietę za pośrednictwem stron internetowych partnerów akcji: www.szybko.pl, www.students.pl, www.psrp.pl i www.metrohouse.pl wypełniło 410 osób. W tym roku ankieta przyniosła nam kolejną nową i nieco zaskakująca wiadomość: studenci są bardziej zapobiegliwi niż można było się spodziewać!
50% STUDENCKIEGO BUDŻETU TO KOSZTY WYNAJMU, A TYLKO 1/5 TO ROZRYWKA
ZAPOBIEGLIWI STUDENCI
Wyniki ankiety akcji „Wynajmuj bezpiecznie” przyniosły informację, która przeczy stereotypom. Polski student okazuje się być zapobiegliwy. Tylko 12% osób odkłada poszukiwanie zakwaterowania na ostatni moment, czyli wrzesień. 13% rozpoczyna wyszukiwanie już w czerwcu, kiedy pojawia się najwięcej nowych ofert mieszkań do wynajęcia. Nie oznacza to jednak, że wrzesień nie jest najgorętszym momentem w roku, jeśli chodzi o transakcje najmu. Wtedy właśnie dochodzi do finalizowania większości umów.
Bardzo
duża grupa, bo aż 43%, kontynuuje wynajem. Nie jest więc regułą, że w celu
zaoszczędzenia 1000-1500 złotych, studenci zrywają umowy wynajmu i szukają
kolejnego mieszkania od nowego roku akademickiego.
MIESZKANIE ZE ZNAJOMYMI LUB INNYMI STUDENTAMI
Największa grupa ankietowanych studentów - 37% - rozpoczyna poszukiwania z grupą znajomych. 27% decyduje się na dokwaterowanie do studentów, którzy mają już wynajęte mieszkanie. Typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w lokalu, w którym mieszka również właściciel, nadal traci na popularności. Przed dwoma laty 10% ankietowanych deklarowało, że chcą zamieszkać na stancji. W 2012 jest to już tylko 7%. Jest to efekt zwiększenia liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem w ciągu kilku ostatnich lat i spadku kosztów mieszkania w porównaniu z kosztami stancji. Z drugiej strony jest to również efekt zmian kulturowych: większej niezależności młodych ludzi i ich szybszego startu w dorosłość.