Ranking największych ośrodków akademickich - koszty wynajmu

wynajm mieszkania
Dział: mieszkanie dla studenta

Podsumowując akcję “Wynajmuj bezpiecznie” przedstawiamy unikalną analizę kosztów wynajmu w 14 polskich ośrodkach akademickich. Dla każdego z miast przygotowane zostały mapy cen. Na mapy google, za pomocą kolorów, naniesione zostały koszty wynajmu w przeliczeniu na metr kwadratowy. Średnie zostały policzone na podstawie ogłoszeń pochodzących z Szybko.pl.

Wyniki charakteryzują się dużą szczegółowością, ponieważ powstawały na bazie ofert precyzyjnie zlokalizowanych, dzięki czemu uzyskano wyniki nie dla dzielnic, ale dla obszarów o promieniu kilkuset metrów i poszczególnych ulic. Do każdej mapy zostały przygotowane komentarze dotyczące kosztów i rynku najmu studenckiego.

1. TORUŃ

Ze średnią na poziomie 22 złotych za metr, Toruń należy do grupy miast z najniższymi kosztami wynajmu. Pewną niespodzianką jest fakt, że Stare Miasto z cenami rzędu 21-22 złotych nie jest najdroższą toruńską dzielnicą. Najwięcej za wynajem zapłacą wynajmujący na Bielanach (24-26 złotych za metr), czyli w najbliższej okolicy Campusu UMK. Dosyć drogo jest również w pobliżu Wisły na wysokości Jakubskiego Przedmieścia.

2. BYDGOSZCZ

Średnio za wynajęcie mieszkania w Bydgoszczy trzeba zapłacić 23 złotych za metr i jest to jedna z niższych stawek w skali kraju. Najniższe opłaty, nawet około 15 złotych za metr obowiązują na Fordonie i Osowej Górze.

3. ŁÓDŹ

Łódź jest miastem, które w ostatnim czasie nie ma "dobrej prasy". Tymczasem, wbrew powszechnej opinii, jest to miasto pełne perspektyw. Mnogość szans widać szczególnie w życiu akademickim miasta. Liczne uczelnie wyższe, w tym dwa uniwersytety i jedna politechnika - państwowe, i z dobrą opinią, budują obraz miasta przyjaznego studentom.

Średni koszt wynajmu mieszkania jest niewysoki i wynosi około 24 złotych za metr kwadratowy. Łódzkie Śródmieście wbrew standardom cenowym, panującym w większości polskich miast, jest stosunkowo tanie. Mieszkanie można tu wynająć już za 19-20 złotych za metr. Niskie ceny to efekt standardu dostępnych tu mieszkań. Są to w większości stare, nieremontowane kamienice.

Zdecydowanie drożej jest w okolicy miasteczka akademickiego Lumumbowo: 27 do 31 złotych za metr, na wschód od ulicy Kopcińskiego i alei Palki. Najdrożej za wynajem płacimy na nowych osiedlach, np. Zielone Wzgórza i Liściasta Park (32 złote) i w dobrze skomunikowanych z miastem miejscach: m. in. w okolicach Inflanckiej.

4. OLSZTYN

Przy średniej cenie 24 pln za metr kwadratowy, Olsztyn charakteryzuje się bardzo dużą rozpiętością kosztów wynajmu. W najtańszych lokalizacjach, np. na południu miasta, na osiedlu Jaroty można wynająć już za 19-20 złotych, podczas gdy w okolicy miasteczka studenckiego Kortowo ceny zaczynają się od 29 i kończą na 34 złotych za metr. Wysokie stawki obowiązują również w okolicach dworca PKP, na osiedlach Kętrzyńskim, Zatorzu.

5. BIAŁYSTOK

W Białymstoku na kilkunastu uczelniach studiuje ok. 45,5 tysiąca osób, co plasuje miasto na pozycji jednego z większych ośrodków akademickich w Polsce. Dużym dorobkiem mogą pochwalić się cenione od lat uczelnie państwowe. Przykładowo Politechnika Białostocka kształci od sześciu lat na kierunkach specjalistycznych, Uniwersytet Białostocki gwarantuje wysoki poziom nauczania, a Uniwersytet Medyczny w Białymstoku może pochwalić się profesjonalnym personelem i nowoczesnym zapleczem technicznym.

Za wynajęcie mieszkania w Białymstoku trzeba zapłacić średnio około 25 złotych za metr kwadratowy. Charakterystyczne dla Białegostoku jest stosunkowo wyrównany poziom cen we wszystkich dzielnicach. Ceny maksymalne osiągają poziom 29-30 złotych. Najwyższe są koszty wynajmu w okolicach campusu Uniwersytetu w Białymstoku i na nieodległym Nowym Mieście 28-29 złotych oraz w centrum, szczególnie w pobliżu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz wydziałów UwB. Do stosunkowo tanich, a dobrze położonych lokalizacji należą osiedle Przydworcowe i osiedle Młodych.

6. SZCZECIN

Średni koszt wynajmu 1 metra kwadratowego mieszkania w Szczecinie wynosi 26 złotych. Bez większego problemu można jednak znaleźć oferty znacznie tańsze: za 20 do 23 złotych na Pomorzanach, Mierzynie czy Osowie. Ze względu na bliskość kilku uczelni: ZUT, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, najdroższe mieszkania do wynajęcia zlokalizowane są między Aleją Wojska Polskiego i Arkońską, na południe od Syrenich Stawów. Drogo jest również na Wyspie Zielonej i w Śródmieściu.

7. GDYNIA

Najatrakcyjniejsze lokalizacje w Gdyni to te w okolicy Bałtyku lub z widokiem na morze. Podobnie jest w przypadku mieszkań na wynajem. Średnia cena dla całego miasta to 26 złotych za metr, podczas gdy w okolicach Skweru Kościuszki, Sea Towers i gdyńskiego Nabrzeża sięgają nawet 45 złotych. Wraz z oddalaniem się od Bałtyku ceny spadają. Najtaniej wynajmiemy w dzielnicach Rumia, Chylonia i Pogórze - za około 19 złotych za metr.

8. POZNAŃ

Poznań należy do najważniejszych ośrodków szkolnictwa wyższego w Polsce. Zajmuje czwarte miejsce, po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, pod względem liczby studentów ogółem, a 3 miejsce (razem z Krakowem), biorąc pod uwagę liczbę szkół wyższych. Jeszcze lepiej miasto wypada pod względem liczby studentów przypadających na 1000 mieszkańców. W kategorii tej od ok. 10 lat pozostaje krajowym liderem, wyprzedzając tak znane ośrodki akademickie, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Ceny wynajmu za metr kwadratowy mieszkania na Ratajach wynoszą od 26 do 29 złotych. Za mieszkanie na Wildzie ceny zaczynają się już od 23 złotych - zgodnie ze stwierdzeniem: im dalej od centrum, tym taniej.

Osoby poszukujące w Poznaniu mieszkania najlepsze warunki cenowe znajdą w dzielnicy Grunwald - tutaj średnia cena takiego mieszkania wynosi 26 zł/mkw. Stosunkowo tanie mieszkania dwupokojowe żacy znajdą w dzielnicy Wilda (od 24zł/mkw).Najbardziej atrakcyjne mieszkania nie tylko pod względem ceny, ale także lokalizacji (blisko Starego Miasta) są na Piątkowie (od 24 złotych za metr kwadratowy). Warto podkreślić, że żacy coraz częściej wybierają droższe nieruchomości, położone w bliskiej odległości od uczelni lub dobrze skomunikowane z centrum miasta.

9. LUBLIN

Największe i najbardziej znane lubelskie uczelnie wyższe, z wieloletnią tradycją to: Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej, Akademia Medyczna, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Politechnika Lubelska.

Mieszkania w Lublinie można wynająć od 20 do 35 złotych za metr, a średnia wynosi 28 złotych. W przypadku Lublina ceny rozkładają się w najbardziej standardowy sposób: Śródmieście i okolice są lokalizacjami najdroższymi, a czym dalej od centrum tym ceny są niższe. Najdroższe mieszkania do wynajęcia są zlokalizowane w okolicach Politechniki Lubelskiej, na osiedlach Rury oraz Wieniawa.

10. KATOWICE

Uniwersytet Śląski, Ekonomiczny, Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego - to katowickie uczelnie, które prowadzą w rankingu Uczelnia Przyjazna Studentom, w którym oceniane są przez studentów znane ośrodki akademickie województwa śląskiego.

W Katowicach najdrożej za mieszkanie studenci zapłacą na Brynowie, w okolicy Wyższej Szkoły Technicznej, na osiedlu Ptasim, Kosztukach i Panewnikach. Ceny za metr mieszkania pod wynajem wynoszą tam od 31 do 36 złotych. Najtańsze są osiedla Burowiec, Witosa, Chorzów i Batory, gdzie mieszkanie wynajmiemy już od 22 złotych za metr kwadratowy.

11. GDAŃSK

Najtaniej w Gdańsku można wynająć mieszkania na Oruni i w dzielnicach przy Zatoce Gdańskiej (ceny od 20 do 26zł za metr kwadratowy mieszkania). Mimo to nie są to lokalizacje popularne wśród studentów, prawdopodobnie względu na niezbyt korzystne warunki lokalowe i bezpieczeństwo.

Zdecydowanie najdroższe kwatery przyjdzie nam wynająć w Śródmieściu, Wrzeszczu, Oliwie i na Przymorzu, gdzie ceny oscylują w granicach od 26 do nawet 38 złotych za metr kwadratowy. Najlepsze pod względem zarówno ceny, jak i lokalizacji są osiedla Chełm i Piecki. Ceny zaczynają się tam już od 20 zł/mkw mieszkania. Za sprawą bardzo dobrej komunikacji autobusowej i tramwajowej stancje na górnych tarasach Gdańska stają się wśród studentów coraz popularniejszą lokalizacją.

12. KRAKÓW

W Rankingu Uczelni Akademickich 2013 miasto Kraków pojawiało się najczęściej. Co roku przyciąga rzeszę około 170 000 studentów.

To właśnie akademicki charakter miasta podbija ceny wynajmu w Krakowskie powodując wzrost czynszu nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do średniej krajowej.

Tendencja cenowa jest prosta. Im bliżej Rynku, tym drożej. Jednak mieszkania na Starym Mieście, nie dość że drogie (od 34 do 42 zł/mkw), często bywają także w opłakanym stanie.

Młodzi ludzie chętnie wybierają inne dzielnice, takie jak Grzegórzki, Ruczaj i Krowodrza, gdzie ceny wynajmu wynoszą 26-32 zł za metr kwadratowy mieszkania. Jest tam zazwyczaj kilkaset złotych taniej niż w centrum. Na szczególną uwagę zasługuje Ruczaj, z którego jest bardzo blisko na kampus UJ, standard mieszkań jest wysoki (nowe budownictwo), a nowo powstała pętla tramwajowa "przybliżyła" tę dzielnicę do Rynku.

Najtańsze mieszkania, ze względu na charakter osiedla i odległość od Śródmieścia, znajdziemy w Nowej Hucie: od 22 do 28zł za metr kwadratowy.

13. WROCŁAW

Wrocław jest prężnym ośrodkiem akademickim, przyciągającym studentów szeroką ofertą edukacyjną oraz bogactwem miejsc wartych odwiedzenia. Co roku w mieście organizowane są spotkania edukacyjne o nazwie "Wrocławski Indeks". Wrocławskie uczelnie przedstawiają na nich ofertę edukacyjną na rok kolejny akademicki, zaś miasto wykorzystuje tę okazję do promowania siebie jako miejsca przyjaznego studentom.

W nieruchomościach zawsze najważniejsza jest lokalizacja. Jak ciepłe bułeczki, mimo ceny (od 32-40 zł/mkw), rozchodzą się stancje przy Rynku, na placu Grunwaldzkim oraz osiedlach dobrze skomunikowanych z centrum - Popowicach czy Biskupinie, gdzie ceny wynoszą od 30 do 34 złotych za metr kwadratowy wynajmu. Pod względem lokalizacji na zainteresowanie studentów mogą w pierwszej kolejności liczyć okolice wyższych uczelni. We Wrocławiu żacy szczególnie upodobali sobie Śródmieście, Stare Miasto i Krzyki, ktore charakteryzują się stosunkowo niedrogim wynajmem (od 26 do 33 zł/ mkw). Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszą się odleglejsze osiedla, jak Psie Pole, Maślice, Klecina czy Brochów, gdzie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania wynosi około 32 złotych.

14. WARSZAWA

Największy wybór uczelni i atmosferę wielkiego miasta znajdziesz w Warszawie. Stolica to największy (ponad 80 rozmaitych uczelni, 270 tys. żaków!), ale także najdroższy ośrodek akademicki w Polsce. Za mieszkanie tutaj zapłacisz nawet dwukrotnie więcej niż w Toruniu, czy Rzeszowie, oraz mniej więcej o jedną trzecią więcej niż w Krakowie. To jednak warszawskie uczelnie chwalą się największą liczbą pracujących absolwentów. Na pierwszym miejscu jest Szkoła Główna Handlowa, tuż za nią - Politechnika Warszawska.

Najdroższe mieszkania na wynajem oferowane są na rynku warszawskim. Ceny za metr kwadratowy mieszkania wynoszą tutaj od 31 do nawet 47 zł za metr kwadratowy. Najtańsze oferty znajdziemy na Bródnie, nieco drożej jest na Pradze Północ i Białołęce (31-35zł/mkw). Drożej jest na Mokotowie czy Żoliborzu, bo od 39 do 47. Jeżeli chodzi o najdroższe obszary mieszkaniowe, tu zaskoczenia nie ma, najwięcej zapłacimy w centrum miasta. Ceny w Śródmieściu wahają się od 45 do 51 zł.

Mimo bardzo słabego połączenie komunikacyjnego dosyć drogie są również mieszkania na Wilanowie (37-49 zł/mkw). Jest to wynik przekroju oferty. Większość mieszkań do wynajmu znajduje się tam w budynkach oddanych do użytku w ostatnich latach.

Źródło: Szybko.pl

opublikowano: 2013-09-20
Komentarze
Polityka Prywatności