Cena czy lokalizacja? Balkon czy dobre sąsiedztwo? Firma Gumtree we współpracy z partnerami sprawdziła, jakie informacje są decydujące dla osób szukających mieszkań na wynajem oraz jakie mieszkania realnie są dostępne na rynku. Wyniki w najnowszym raporcie „Pokój od zaraz”.
Metr metrowi nierówny
Połowa nieruchomości do wynajęcia to lokale 2-pokojowe, natomiast cena za metr kw.mieszkania na wynajem przeważnie mieści się w przedziale 26-35zł (37% wszystkich ogłoszeń). Jedynie w Trójmieście i Łodzi ceny w zdecydowanej większości nie przekraczają 25zł.Z wyższymi cenami można się spotkać przede wszystkim w Warszawie, gdzie ceny oscylują w przedziale 36-45zł/m kw. Jeśli chodzi o stawki najmu, to - podobnie jak w przypadku cen zakupu -najdrożej jest w Warszawie, co nie powinno dziwić -komentujeMarcin Krasoń, analityk Home Broker. - Na mieszkaniu na wynajem w Warszawie można sporo zarobić. Jak wynika z wyliczeń Home Brokera, zakup mieszkania na wynajem w stolicy daje obecnie średnio 4,36 proc. zysku netto w skali roku, to znacząco więcej niż średnio przynoszą obligacje skarbowe czy lokaty bankowe.Nie oznacza to jednak, że metraż musi być bardzo duży, aby wynajem był rentowny - zwykle mieszkania oferowane bezpośrednio przez właścicieli sąmniejsze od tych oferowanych przez agencje nieruchomości.
Pokój czy mieszkanie?
W przypadku pokoi na wynajem najwięcej ofert znajdziemy w przedziale 451-600 zł(34% wszystkich ogłoszeń). Najdroższym miastem pod względem wynajmu pokoi jest stolica, gdzie w 2/3 ofert proponowany jest czynsz 600 zł lub wyższy. Relatywnie najtańsze oferty wynajmu pokoi znajdują się w Trójmieście, gdzie ponad 40% ofert mieści się w cenie do 450 zł. Mniejsze mieszkania częściej wynajmowane są w całości, natomiast w większych wynajmowane są osobno poszczególne pokoje.Większość (32%) to przestrzenie od 11 do 18 metrów kw. Wiele mieszkań jest doskonale przygotowana do wynajmu, szczególnie mam tu na myśli te, które "pracują" w trybie najmów krótkoterminowych. W przypadku najmu długoterminowego rynek jest mocno podzielony. Ewidentnie widać, że niektórzy właściciele tylko w wyniku przypadku zajęli się biznesem pt. wynajem - mówi Maria Semczyszyn, dyrektor generalna Home Stagers Network Polska.
Niewielkie, ale dobrze urządzone
Potencjalni najemcy, poza ceną, najbardziej potrzebują informacji o metrażu mieszkania, wyposażeniu i lokalizacji. Jak zauważa Marcin Krasoń, ta struktura jest podobna do obrazu całego rynku nieruchomości w Polsce - Zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim mieszkania kompaktowe, co wynika głównie z wysokich cen mieszkań w relacji do zarobków Polaków.
Jak się jednak okazuje informacje o wyposażeniu pojawiają się dosyć rzadko i opisują tylko meble podstawowe, bywa, że pojawia się informacja o możliwości dostawienia swoich mebli. Z kolei potencjalni najemcy ocenili informowanie o wyposażeniu pokoju czy reszty mieszkania jako kwestię dość istotną.Przy mieszkaniach na wynajem trzeba pamiętać, że klientami są osoby poszukujące tańszej wersji usługi hotelowej. Zrozumienie tej "hotelowej" potrzeby przez właściciela mieszkania, gwarantuje mu szybką i sprawną transakcję. Szukający mieszkania chce przede wszystkim: czystego, funkcjonalnego mieszkania, o współczesnym designie i co ważne z wygodnym i zachęcająco wyglądającym łóżkiem- podsumowuje Maria Semczyszyn.