Jak bezpiecznie wynająć nieruchomość
Dział: mieszkanie dla studenta
Wynajem nieruchomości to nadal bardzo często spotykane i bardzo dochodowe źródło zarobków. Nie jest jednak – jak się niektórym wydaje – wolne od trosk i zmartwień. Właściciel nieruchomości oddaje bowiem swoją własność w ręce obcych osób, a te nie zawsze potrafią cudze szanować. Jak się zabezpieczyć, by okres wynajmu nieruchomości był pozytywny i spokojny zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony?
Pierwszą i podstawową sprawą, o której powinniśmy pamiętać wynajmując dom, mieszkanie czy biuro jest dobrze skonstruowana umowa. Rzecz niby oczywista, tymczasem wciąż bardzo często spotyka się przypadki wynajmu lokali na czarno. To właśnie umowa określa jakie prawa i obowiązki przysługują zarówno wynajmującemu, jak i najemcy oraz jakich konsekwencji mogą się spodziewać w przypadku złamania jej warunków.
- Prawidłowo skonstruowana umowa najmu powinna przede wszystkim zawierać dane stron umowy wraz z numerami dowodów osobistych, PESEL i NIP oraz dokładne informacje o przedmiocie najmu (czyli adres, powierzchnia) i o prawie własności przysługującym wynajmującemu (jako załącznik kopia aktu notarialnego + aktualny odpis z księgi wieczystej) – radzi Rafał Stec, właściciel KNC Global Real Estate, jednego z największych biur obrotu nieruchomościami w Polsce.
– Bardzo ważne, by w umowie określić czas wynajmu, wysokość czynszu oraz opłat wynikających z bieżącej eksploatacji, takich jak energia elektryczna, gaz, telefon, kablówka, Internet oraz terminy ich płatności.
Jeśli chodzi o te ostatnie opłaty warto zawrzeć w umowie kto będzie pokrywał ich koszt oraz w jaki sposób będzie się to odbywało – czy najemca we własnym zakresie, czy w ramach opłat przekazywanych właścicielowi.
Bardzo często spotykaną i dobrą praktyką jest wpłata kaucji, która w przypadku ewentualnych strat lub zniszczeń będzie pełnić rolę ich rekompensaty. Zazwyczaj właściciele żądają kaucji w wysokości miesięcznego czynszu, ale nie jest to wysokość obowiązkowa – równie dobrze mogą się zabezpieczać na wyższą kwotę. Jeśli w chwili rozwiązania umowy w lokalu nie będzie żadnych strat, kaucja ta jest zwracana w całości.
- Warto także, na wypadek ewentualnych sporów w przyszłości, sporządzić listę pozostawianych w lokalu sprzętów i urządzeń, a nawet ich dokumentację zdjęciową – dodaje Rafał Stec.
W umowie można sobie zapewnić prawo do inspekcji nieruchomości. Nie można co prawda bez zgody najemcy wejść do wynajmowanej nieruchomości, ale okazją do bieżącego nadzorowania jego stanu mogą być comiesięczne wizyty, w trakcie których najemca będzie regulował bieżące należności.
ostatnia zmiana: 2012-03-14